Poradnik pacjenta

Zdajemy sobie sprawę, że dokuczliwe objawy choroby hemoroidalnej, w znaczący sposób ograniczają Twoje codzienne funkcjonowanie. Prawdopodobnie nie wszyscy chorzy mają świadomość, że istnieją sposoby, dzięki którym możesz niwelować uporczywe dolegliwości, dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie ten Poradnik, zawierający kilka pomocnych informacji w walce z hemoroidami!

 • Higiena intymna

  Gdy dokuczają hemoroidy, niezwykle ważna jest higiena intymna. Podcieranie się po wizycie w toalecie może jednak być dla chorych bolesną czynnością. Należy to robić delikatnie, miękkim i bezzapachowym papierem. Barwiony i pachnący papier toaletowy często podrażnia skórę.

 • Komfort siedzenia

  Jeśli wykonujesz pracę wymagającą długotrwałego siedzenia, warto zaopatrzyć się w w specjalną poduszkę do siedzenia. Te okrągłe, z otworem w środku, pomagają wyeliminować dyskomfort i nieprzyjemne dolegliwości.

 • Żyj aktywnie

  Wysiłek fizyczny powinien być regularny, ale niezbyt intensywny. Korzystny wpływ na funkcjonowanie jelit ma codzienna gimnastyka, spacer przed snem, lekkie biegi czy pływanie.

 • Dieta bogata w błonnik

  Równie ważna jest dieta. Przede wszystkim zwiększ zawartość błonnika w diecie. Dużo błonnika zawierają suszone śliwki, daktyle, jabłka, gruszki, truskawki, brokuły, brukselka, marchew, groch, szpinak, fasola, płatki owsiane. Błonnik może wywołać wzdęcia, więc trzeba zaczynać od małej dawki i stopniowo ją zwiększać do 25-30 gramów dziennie. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców. Proporcje na talerzu powinny się kształtować jak 3:1:1, czyli np. 3 porcje surówki, 1 porcja kaszy i 1 porcja mięsa.

  Ponadto, w walce z hemoroidami pomaga picie dużej ilości płynów najlepiej niegazowanej wody mineralnej - około 2 litrów dziennie.

 • Ważne!

  Unikaj czekolady, kakao, czarnej herbaty, kawy, alkoholu, orzechów, potraw wzdymających oraz zawierających dużą ilość tłuszczu zwierzęcego, ostrych przypraw.

  Jadaj częściej, ale mniejsze porcje.